شهرستان صحنه

مشخصات جغرافیایی

شهرستان صحنه از شمال به شهرستان سنقر، از شمال خاوری به شهرستان اسد آباد (از استان همدان)، از خاور به شهرستان کنگاور، از جنوب به شهرستان دلفان و از باختر به شهرستان هرسین محدود می‌شود. این منطقه را کوه‌های کلوسر در شمال باختری و هجر در باختر در برگرفته‌اند و آب و هوای آن نسبتا سرد و نیمه خشک است. مرکز شهرستان صحنه، در 56 کیلومتری شمال خاوری شهر کرمانشاه و در مسیر جاده کرمانشاه – همدان، در 47 درجه و 47 دقیقه درازای جغرافیایی، و 34 درجه و 28 دقیقه پهنای جغرافیایی و در بلندی 1380 متری از سطح دریا واقع است. رود گاماسیاب از 8 کیلومتری جنوب شهر صحنه عبور می کند. صحنه در مسیر راه اصلی کرمانشاه – همدان قرار گرفته و تا کرمانشاه 56 و تا همدان 58 کیلومتر فاصله دارد. در سرشماری سال 1375 جمعیت شهرستان صحنه 82043 نفر برآورد شده که از این تعداد 31048 نفر در مرکز شهرستان ساکن هستند. شغل عده‌ای از مردم بازرگانی و تعدادی دیگر کشاورزی‌است. به علت مجاورت این شهرستان با بخش کاکاوند (شهرستان دلفان) عده زیادی از ایل کاکاوند که با گویش لری تکلم می نمایند، در طی سال های گذشته در نواحی جنوبی صحنه ساکن و تخت قاپو شده اند. اهالی شهرستان صحنه به زبان فارسی با گویش های کردی، لری و لکی صحبت کرده مسلمان و شیعه مذهبند. اقتصاد صحنه بر پایه کشاورزی، دام‌داری، باغ‌داری، صنایع دستی و صنایع کارخانه‌ای نهاده شده است. 

 کشاورزی و دام داری

عمده مردم شهرستان صحنه به کشاورزی و دام‌داری اشتغال دارند. محصولات گندم، جو، ‌بنشن، انگور، سیب، گردو، زردآلو،‌ و گلابی از محصولات کشاورزی شهرستان است. آب کشاورزی از طریق رود گاماسیاب، چاه‌ها و چشمه‌ها تأمین می‌شود. کشاورزی در شهرستان صحنه رواج کامل داشته و کشت به طریقه سنتی صورت می‌گیرد. دام‌داری نیز در کنار کشاورزی قسمتی از فعالیت‌های مهم این بخش را تشکیل می دهد که شامل پرورش گوسفند، بز، گاو و گاومیش بوده و فرآورده های دامی از قبیل لبنیات، پوست و پشم از جمله صادرات صحنه به شمار می رود. 

 

مکان های دیدنی و تاریخی

غارحاجی در روستای کله‌جوب دینور، غار سید شهاب‌در روستای میانراهان دینور، امام‌زاده عباس‌علی، امام زاده محمود، امام زاده سید ابراهیم در پریان – کندوله، امام زاده سید جلال الدین در6 کیلومتری‌شمالکندوله، امام زاده پیرتکان در محمودآباد دینور، بقعه نوربخش‌در کندوله دینور، پل خسروی در راه قدیمی دینور به صحنه، پل آجری میان راهان در 22 کیلومتری شمال باختر صحنه، پل نوژی وان در روستای بخوران چمچال – باختر صحنه، حمام پاچمن در شهر صحنه، زیارتگاه شوق علی در ناحیه دربند، زیارتگاه تخت تیمور در ناحیه دربند، قلعه هژیر در 18 کیلومتری شمال باختر صحنه، قلعه مروان در کندوله دینور و مقبره صخره ای کیکاووس در شمال شهر صحنه از جمله‌ مکان‌‌های دیدنی و تاریخی این شهرستان به شمار می‌آیند.  

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

شهرستان صحنه یکی از بخش های شهرستان کرمانشاه بود که در سال‌های اخیر، به شهرستان مستقلی تبدیل شده است. محدوده این شهرستان نیز از نواحی قدیمی و تاریخی استان کرمانشاه است و آثار و بقایای ادوار گذشته در آن به جا مانده اند. گذشته صحنه چندان روشن نیست. برخی افراد از جمله ناصر الدین شاه صحنه را دهی آباد که جزو بلوک خدابنده بوده، دانسته اند.